Thursday, October 13, 2005

“A Vista nem fog működni” – Allchin

2004 júliusában Jim Allchin, Microsoft Vezető Szoftverfejlesztő besétált Bill Gates – Fő Szoftver Tervező (Chief Software Architect) szobájába és kerek perec kijelentette, hogy a projekt rettenetesen el van maradva az ütemtervhez képest és soha nem fog elkészülni. “Nem fog egyszerűen működni “ – mondta, s a mondat a Wall Street Journal-ba is bekerült. A Vista projekt fő problémája az volt, hogy túl bonyolult és összetett volt a Microsoft ősrégi szoftverfejlesztési módszereihez.

A Vista reszetet – ez a Microsoft belső szlengje a történtekkel kapcsolatban - vagyis a projekt teljes eltörlését és nulláról való indítását hosszú időn keresztül tagadta a Microsoft és a cég PR részlege kitartóan tévútra küldte az érdeklődő újságírókat. Olyan kapcsolattartókat jelölve meg, akik irreleváns információkkal jótékony homályba burkolhatnak minden konkrétumot.

A “The Wall Street Journal” jelentése szerint azonban a reszetet jó néhány hónappal korábban hajtották végre. A Microsoft Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) keretében a fejlesztők még egy utolsó, reszet előtti Longhorn verziót vehettek a kezükbe. S ez volt az utolsó verzió, mely a Microsoft berkeiből kijutott.

A Microsoft felső vezetése ekkor már tudta, hogy a fejlesztés teljesen kicsúszott a kezeik közül és szinte önálló életet él. Tudták azt is, hogy teljesen az elejéről kell kezdeniük és a kifejlesztett kód túlnyomó részét egyszerűen törölni kell a projektből.

A “The Wall Street Journal” szerint Gates ekkor még teljes erővel ellenállt Allchin tervének, miszerint a Vista-t elölről kellene kezdeni, reszetelni kellene. Gates biztos volt abban, hogy valamilyen módon a vállalat majd csak megbirkózik a helyzettel. Ez az ellenállás a Vista projektet hosszú hónapokkal vetette vissza.

“Szorongás volt mindenkiben” – mondta Gates – “Nyilvánvaló ebben az én szerepem is, hiszen kértem ‘Hé, emberek, ne dobjunk ki olyan dolgokat, melyeket nem kellene kidobni. Tartsuk meg az, amit meg tudunk tartani’” De ehhez már túl késő volt! “A hajó megfeneklett” – mondta Allchin.

A Vista előtt a Microsoft rendszeresen – pár évenként - új kliens és szerver verziókat adott ki a Windowsból. Az iszonyatosan hosszú listaért, melyet a Vista-nak tudnia kellett volna, a cég drágán megfizetett. Az eredetileg 2003-as kibocsátás dátumát több évvel eltolódott és most is csak annyit tudni, hogy 2006 végén tervezik a kiadását.

A rendszert a Microsoft a nyilvánosság előtt két évvel ezelőtt mutatta be – ez a szoftverek fejlesztésének idejében őstörténeti időszak. Ezalatt a két év alatt a Google meghódította a Web-et. A nyílt forráskódú Linux rendszerek kemény szerver konkurenciát jelentenek a Windows-nak. Az Apple Computer technikailag kiváló Mac OS X rendszere bár nem jelent fenyegetést a PC asztali rendszerek számára, az iTunes és iPod eladásokat meglovagolva azonban továbbra is kockázatot jelent a Windows számára, hiszen gyakorlatilag az Apple letarolta a digitális elektronikai és zenei piacot.

S hogy mennyire volt káros a Vista a Microsoft számára? Nos, Allchin, aki a fejlesztés közvetlen felelőse volt, a termék kibocsátása után azonnal visszavonul. A Microsoft teljes vállalati struktúráját újjászervezték, hogy a versenykihívásoknak jobban megfeleljenek. Ezekre a gyöngeségekre a Vista fejlesztés kapcsán derült fény.

Döbbenetes, de a fogyasztók kétkednek abban, hogy a Microsoft képes lenne bármilyen nagyszerű új terméket is kifejleszteni. Több Vista elemet, mint például a több mint tíz éve fejlesztett adatbázis támogatott tárolási motort (database-backed storage engine) egyszerűen törölték! S mindezt miért? A Vista mielőbbi megjelenése érdekében.

Sok probléma gyökere a Microsoft vállalati kultúrájában van. A Microsoft egyszerűen túl óriási ahhoz hogy a piaci igényekre rugalmasan reagáljon. Az újjászervezés nem érintette a Microsoft rendkívül sokszintű rétegződését, mely rendkívül sok vezetőt is generál.

A Vista tehát visszasüllyedt az elmúlt évtized Operációs Rendszer harcaiba és inkább csak reagál mindenféle proaktivitás és innováció nélkül az új meg új kihívásokra.

A Mac OS X felhasználók már most mutogatnak a Vista különböző jellemzőire, hogy jé, ez is, meg ez is már régóta és elsőnek a Macintosh rendszereken jelent meg. A Microsoft számára, mely reménytelenül próbál innovatívnak mutatkozni, a helyzet kibírhatatlan.

Mindezt elmondva és tudva, a Vista mégis meg fog érkezni. A jelenlegi béták leginkább egy Windows XP-re hasonlítanak, pár apró újdonsággal, sokkal szerényebb grafikus megjelenítéssel, mint ahogy eredetileg tervezték. De a béta stabilnak néz ki és a December másodikára ígért felhasználóbarát jellemzők biztosan ámulatba ejtik majd a felhasználókat.

S hogy megtorpant e a Microsoft? Egyáltalán nem. A Vista reszetje jó és szükséges döntés volt ahhoz, hogy a Vistát végre helyes útra tereljék.

A cikk Paul Thurrett cikkje és a “The Wall Street Journal” elemzése alapján készült.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home